FAQs | RSS
امروز چهار شنبه 29 خرداد سال 1398 8:17 AM:ساعت

گزارش روز 22 بهمن 1392

دوستان سلام

امروز باید در ماشین زمان به عقب برگردیم و حدود ترم 3 یا 4 دوره عمومی دندانپزشکی و درس فارماکولوژی را به یاد بیاوریم. تصمیم دارم در مورد نماد پزشکی یا همان دو ماری که دور یک چوب دستی پیچیده اند صحبت کنم. این نماد جهانی کل مجامع پزشکی است و همانطور که می دانید اصطلاحا به آن کادوسه (Caduecus) می گویند.

 

حالا فوری نگید چرا کلاس فارماکولوژی و این قضیه به فارماکولوژی چه ربطی دارد؟ حداقل در مورد من و همکلاسی های ما آشنایی با این نماد در کلاس نسخه نویسی واحد فارماکولوژی اتفاق افتاد. آنجا بود که فهمیدیم این نماد از اساطیر یونان باستان وارد فرهنگ پزشکی غرب و سپس کل جهان پزشکی شده است. درواقع منصوب به اسکولاپیوس (Aesculapius) یا نیمه رب النوع پزشکی و درمان در اساطیر یونان باستان است. زیاد تعجب نکنیم که محصولات و وسایل جراحی کارخانه آسکولاپ آلمان هم از همین نام وام گرفته شده است.

این نیمه رب النوع بر اساس اساطیر یونانی یک پزشک با قدرت شفادهی بالا بوده که بعد از اینکه به سن پیری می رسد برای حرکت نیاز به یک عصا یا چوب داشته است. این عصا امروزه یکی از نمادهای پزشکی و داروسازی است. در اکثر نمادهای پزشکی دنیا دو مار به دور این عصا حلقه زده و بالا رفته اند و در نهایت روبروی هم قرار گرفته اند. البته هستند مجامع پزشکی که از نماد یک مار استفاده می کنند. بهرحال اسم این نماد همانطور که گفتم کادوسه است و داستان های زیادی در مورد این دو مار وجود دارد. یکی از شایعترین این افسانه ها این است که وقتی اسکولاپیوس مشغول معالجه فردی که زئوس او را با صاعقه زده بود، یک مار وارد اتاق شد و او مار را با عصای خودش کشت. بعد مار دوم وارد اتاق شد و گیاهی را در دهان مار اول گذاشت و به این ترتیب مار زنده شد. اسکولاپیوس نیز از همان گیاه برای درمان بیمار استفاده کرد...

ارادتمند

کاوه سیدان

خبر های تصویری

آئین نامه اجرایی قانون اجازه تأسیس مطب     
قوانین و مقررات انتظامی رسيدگي به تخلفات صنفی وحرفه ای     
چگونگی پرداخت مالیات دندان‌پزشکان     
تاریخچه سازمان نظام پزشکی     

مشاهده گزارش ها بر اساس تاریخ

LinkButton

آمار سایت

تبلیغات

دکتر کاوه سیدان

آّب و هوا

ساعت مناطق مختلف جهان

تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

استفاده از مطالب سايت برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است