FAQs | RSS
امروز چهار شنبه 29 خرداد سال 1398 8:26 AM:ساعت

گزارش روز 23 بهمن 1392

دوستان از کادوسه (ریشه لغوی کادوسه از واژه لاتین Caduceum گرفته شده که خودش یک ریشه یونانی دارد و معنای آن بشیر و صادق است) برایتان گفتم. البته روایت های دیگری هم از این دو مار و چوبدستی و پیاله بالای آن که امروز نماد پزشکی هستند، وجود دارد.

یکی اینکه این دو مار دو نیروی مقابل و دو جنس مخالف و مکمل هم هستند و چوبدستی عمودی کادوسه به دلیل مستقیم بودن، قادر به گشودن هر مشکلی است!!! یک روایت دیگر هم است و آن اینکه این دو مار نشانه تعادل و تقارن هستند. یکی از مارها نماینده علوم تجربی و طبیعی و مار دیگر علامت فضیلت اخلاقی و معنوی است. گروه ها و مجامعی که فقط یک مار را در نماد خود بکار می برند، می گویند به جنبه اخلاقی و الهی پزشکی دلبستگی چندانی ندارند!! اینها را باور کنید از خودم ابداع نکردم و وقتی شروع به مطالعه در مورد نماد مار کردم، واقعا جا خوردم.

حالا چطوری این کادوسه به معنی بشیر و پیام آور به پزشکی ربط پیدا می کند؟ درکش برای من هم بعنوان یک شاغل حرفه پزشکی عجیب و غریب است اما از بس که این علامت مار همه جا تکرار شده ما هم خودبخود پذیرفته ایم که این نماد حرفه است. حقیقت این است که این داستان های اساطیری با تاثیری که در فرهنگ روزمره ما از مار بعنوان یک خزنده سمی و خطرناک وجود دارد، تفاوت زیادی نشان می دهد و واقعا یک مقدار پذیرش قلبی این نماد را سخت می کند. البته که هستند صاحب نظران دیگری که معتقدند که در اسطوره شناسی آیین مهر مار یک نماد بنیادی است و نه تنها اهریمنی نیست، بلکه نماد خاک یا زمین و نشانه تجدیدپذیر بودن زندگی است.

ولی فکر کنم بهتر است این بحث را به اسطوره شناسان بسپاریم و بریم سر اصل مطلب که از چندین سال پیش این باور وجود داشته که این نماد مار با فرهنگ ما سازگاری ندارد و بهتر است از نماد دیگری از فرهنگ ایرانی استفاده کنیم و آن را بصورت جهانی معرفی نمائیم. خوب صدالبته در این وسط هیچ جایی ایرانی تر از شاهنامه فردوسی برای پیدا کردن نمادهای اساطیری یافت نمی شود و دقیقا ما را می برد به سراغ سیمرغ افسانه ای...

خبر های تصویری

آئین نامه اجرایی قانون اجازه تأسیس مطب     
قوانین و مقررات انتظامی رسيدگي به تخلفات صنفی وحرفه ای     
چگونگی پرداخت مالیات دندان‌پزشکان     
تاریخچه سازمان نظام پزشکی     

مشاهده گزارش ها بر اساس تاریخ

LinkButton

آمار سایت

تبلیغات

دکتر کاوه سیدان

آّب و هوا

ساعت مناطق مختلف جهان

تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

استفاده از مطالب سايت برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است