FAQs | RSS
امروز چهار شنبه 29 خرداد سال 1398 7:29 AM:ساعت

گزارش روز 11 مرداد 1393

از زمانیکه آقای دکتر هاشمی وزیر بهداشت شدند، متاسفانه هجمه هایی بر علیه جامعه پزشکی وارد شده است. این هجمه ها در زمان اجرای طرح تحول نظام سلامت به اوج خود رسید و از طریق رسانه هایی مختلف اعمال شد.

طرح تحول نظام سلامت شاید یکی از انقلابی ترین و مردمی ترین طرح هایی است که در 35 سال اخیر در حوزه سلامت کشور اجرا شده است. براساس این طرح، از این پس بیماران تنها 10% هزینه درمان را شخصا پرداخت می نمایند و 90% مابقی توسط بیمارستان دولتی مربوطه پرداخت خواهد شد. برای مثال اگر بیماری در گذشته برای آنژیوگرافی در یک بیمارستان دولتی 1/000/000 تومان هزینه می کرده است، هم اکنون این کار را با حدود 100/000 تومان انجام می دهد و مابقی این هزینه توسط بیمارستان تامین می شود. این طرح از 16 اردیبهشت ماه امسال عملی گردید.

اما سوال این است که پشتوانه مالی و بودجه این طرح عظیم از چه محلی تامین می شود؟

وزیر بهداشت در سال گذشته مصوبه ای را از مجلس دریافت کرد که 1% از 8% مالیات بر ارزش افزوده به وزارت بهداشت تعلق گیرد. تنها با همین 1% این طرح بزرگ اجرایی و توانایی پرداخت 90% هزینه بیماران توسط بیمارستان های دولتی میسر شد!!

طبیعتا در پی اجرای این طرح تمام بیمارستان های دولتی از بیمار اشباع گردید و در نتیجه افزایش نیاز به کادر درمانی احساس شد. این افزایش نیاز فشار کاری زیادی را بر دوش پزشکان جوان ما وارد کرد که باید از مناطق مختلف کشور یا در زمان طرح گردآوری می شدند.

نکته دیگر داروخانه ها و مراکزی هستند که اقدام به فروش وسایل و تجهیزات به بیمارستان ها می کردند و در حین این مبادلات سودجویی های بسیاری اتفاق می افتاد. پس باید یک سیستم نظارتی قوی بر این ارگان ها اعمال می شد.

بدیهی است کلیه مسایل مطرح شده سبب محبوبیت دولت  خواهد شد زیرا زمانیکه مردم به بیمارستان ها می روند با یک دهم هزینه درمان می شوند. در تقابل با آن بصورت سازمان یافته هجمه هایی علیه جامعه پزشکی شکل گرفت تا جامعه پزشکی را مکدر و دلسرد نمایند. یکی از این هجمه ها از طریق ماده 616 مجازات اسلامی بود که در گزارش های بعدی به آن می پردازیم.

خبر های تصویری

آئین نامه اجرایی قانون اجازه تأسیس مطب     
قوانین و مقررات انتظامی رسيدگي به تخلفات صنفی وحرفه ای     
چگونگی پرداخت مالیات دندان‌پزشکان     
تاریخچه سازمان نظام پزشکی     

مشاهده گزارش ها بر اساس تاریخ

LinkButton

آمار سایت

تبلیغات

دکتر کاوه سیدان

آّب و هوا

ساعت مناطق مختلف جهان

تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

استفاده از مطالب سايت برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است