FAQs | RSS
امروز چهار شنبه 29 خرداد سال 1398 7:47 AM:ساعت

گزارش روز 14 مرداد 1393

در گزارش قبلی یکی از علل بروز هجمه های اخیر علیه جامعه پزشکی را بررسی کردیم. یکی از این هجمه ها با اعمال تغییرات و بزرگنمایی ماده 616 قانون مجازات اسلامی بود.

متن این ماده بدین شرح است: در صورتي كه قتل غير عمد به واسطه بي احتياطي يا بي مبالاتي يا اقدام به امري كه مرتكب در آن مهارت نداشته است يا به سبب عدم رعايت نظامات واقع شود مسبب به حبس از يك تا سه سال و نيز به پرداخت ديه در صورت مطالبه از ناحيه اولياي دم محكوم خواهد شد مگر اينكه خطاي محض باشد.

این ماده قانونی جدیدی نیست و در سال 1375 مصوب شده است. اما در کنار آن ماده 22 قرار داشت که قاضی می توانست حبس را با جزای نقدی عوض کند. در تیر ماه 92 این تبصره تبديل به جريمه مالي بسيار سخت گيرانه (درحد غيرممكن) شده است اما ماده 616 به جای خود باقیمانده است و در عمل دست قاضي براي زندان ندادن به پزشك در اين موارد بسته شده است.

اما نکاتی در بین است که باید اشاره کرد نخست اینکه در رسانه ها طوری وانمود شد که اگر پزشکی بیمارش فوت کند، حبس خواهد شد! در حالیکه اینگونه نیست. دیگر اینکه متاسفانه بيمه مسئوليت پزشكان بر خلاف بيمه شخص ثالث وثيقه و قرار تامين پزشك نيست. مشکل دیگر قانون در این است که ميزان درصد قصور از ١تا ١٠٠ تفاوتي در اجراي ماده ٦١٦ ندارد و حتی در صورت وجود خطاي پزشكي فوت توسط پزشك در كلينيك يا بيمارستان مسئولين فني آن مراكز نيز مشمول ماده ٦١٦ (زندان) مي شوند!

در کل 4 مورد قضات حکم صدور حبس صادر کردند که 3 مورد آن توسط سازمان نظام پزشکی برگردانده شد و تنها 1 مورد در استان کهکیلویه و بویراحمد بود که سازمان نظام پزشکی نیز در مورد این شخص خاص به علت خطاهای شغلی متعدد با اجرای حکم حبس موافقت کرد.

در حال حاضر آیت اله لاریجانی رئیس قوه قضائیه در مورد این ماده قانونی حکم موقت داده اند. وی با صدور بخشنامه‌ای با توجه به حساسیت مشاغل پزشکی از قضات رسیدگی ‌کننده به جرایم پزشکی خواست در صورتیکه جرم به واسطه بی احتیاطی یا بی ‌مبالاتی و یا به سبب عدم رعایت نظامات واقع شود، در تعیین کیفرخواست حسب مورد از مجازات جایگزین حبس از نوع جزای نقدی و یا دوره مراقبت استفاده کنند. اما در هر صورت نیاز است تا این ماده قانونی عوض شود.

در پایان باید گفت متاسفانه چطور با فضاسازی های رسانه ای و مجازی در مورد قانونی که در گذشته نیز وجود داشته است، وانمود شده است که می خواهند پزشکان را زندانی کنند و شرایطی دشوار برای جامعه پزشکی بوجود آمده است.

خبر های تصویری

آئین نامه اجرایی قانون اجازه تأسیس مطب     
قوانین و مقررات انتظامی رسيدگي به تخلفات صنفی وحرفه ای     
چگونگی پرداخت مالیات دندان‌پزشکان     
تاریخچه سازمان نظام پزشکی     

مشاهده گزارش ها بر اساس تاریخ

LinkButton

آمار سایت

تبلیغات

دکتر کاوه سیدان

آّب و هوا

ساعت مناطق مختلف جهان

تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

استفاده از مطالب سايت برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است