FAQs | RSS
امروز چهار شنبه 29 خرداد سال 1398 8:12 AM:ساعت

گزارش روز 17 اردیبهشت 1394

دوستان سلام

بیست و سومین جلسه ماهیانه هیأت مدیره تهران بزرگ ساعت 8:10 صبح روز شنبه 29 فروردین در محل سازمان نظام پزشکی برگزار گردید. افراد حاضر در جلسه رئیس کل سازمان نظام پزشکی و اعضای هیأت مدیره تهران بزرگ بودند:  دکتر زالی، دکتر غلامی، دکتر بدخش، دکتر یزدانی، دکتر خردنیا، دکتر فتاحی، دکتر قیامت، دکتر حفیظی، دکتر حیدری، دکتر گلمکانی، دکتر هویدا، دکتر شجاعی و البته من.

جلسه با تلاوت آیاتی چند از قران مجید و با ریاست قائم مقام اول تهران بزرگ، دکتر غلامی بطور رسمی آغاز شد.

طرح تحول سلامت موضوع نطق پیش از دستور دکتر حفیظی بود. نکات ضعف این طرح توسط ایشان تبیین شد. دکتر حفیظی کد سازی خدمات پزشکی را به عنوان یکی از مشکلات این طرح برشمرد. طبق گفته ایشان اگر خدمتی قبل از کد گذاری 500 تومان بوده، پس ز اعمال کدسازی به رقم بسیار بالاتری رسیده. از سوی دیگر هنوز شرکت های بیمه هیچگونه پرداختی به بیمارستان ها نداشته اند و تمام هزینه های درمان از سوی خود بیمارستان ها تأمین شده است. مشکلی که در آینده به وجود خواهد آمد، چالش تأمین هزینه های بیمارستان ها از سوی شرکت های بیمه خواهد بود و یقیناً بیمارستان ها با کسورات زیادی روبرو خواهند شد.

دکتر حفیظی رضایتمندی خود را از قانونمند شدن تبلیغات پزشکی ابراز کرد اما به این نکته هم اشاره کرد که در مورد تبلیغات منتشر شده در پیک های برتر باید نظارت بیشتری صورت بگیرد.

نکته آخری که دکتر حفیظی به آن پرداخت؛ مجموعه تلویزیونی طنز در مورد پزشکان بود که از نظر ایشان زیاد به آن پرداخته شده و بیش از اندازه نسبت به آن حساسیت نشان داده شده است.

 

دکتر قیامت نیز به موضوع طرح تحول سلامت پرداخت. طبق گفته ایشان، کارشناسان اقتصاد سلامت مسؤول دخل و تصرف در نسخه فارسی کتاب CPT بوده اند و هیچگونه مشورتی با انجمن های علمی-تخصصی صورت نگرفته است. در نتیجه، عملیاتی شدن این کتاب چالش های زیادی را خصوصاً برای سازمان نظام پزشکی به عنوان مهمترین متولی امور صنفی پزشکان ایجاد خواهد کرد.

دکتر قیامت از نحوه سازماندهی همایش اخیر پزشکان عمومی که توسط نظام پزشکی تهران بزرگ برگزار شد، انتقاد کرد و خواستار هماهنگی بیشتر بین معاون آموزشی تهران بزرگ و ستاد اجرایی جهت برگزاری همایش های آتی شد.

 

دکتر بدخش به عنوان دیگر سخنران این جلسه، بار دیگر به موضوع طرح تحول سلامت پرداخت. ایشان نیز مانند دکتر حفیظی رویکرد مثبتی نسبت به کد سازی نداشت. دکتر بدخش خاطر نشان کرد که طبق توافق اولیه قرار بود کتاب سال 84 به طور کامل اجرا شود که متأسفانه انجام نشد.

دکتر بدخش به یکی دیگر از اشکالات وارد بر طرح تحول سلامت اشاره کرد و افزود: کمیسیون بهداشت مجلس اعلام کرده که پول نظام سلامت به پزشکان تعلق می گیرد، این گفته تا حدی درست است اما مشکل اصلی اینجاست که توزیع عادلانه و مناسبی در این باب صورت نمی گیرد. حجم بالایی از این پول به پزشکان جوان تازه استخدام شده و بر اساس ضریب K تعلق می گیرد بطوریکه درآمد آنها 10 برابر پزشکان چون منی خواهد بود که بیش از 37 سال سابقه خدمت دارند.

 

دکتر یزدانی نیز در مورد طرح تحول سلامت سخن گفت. ایشان که با حکم وزیر به عضویت شورای سلامت دهان منصوب شده بود با کلیات طرح تحول سلامت دهان موافق نبود و بر اساس گفته خودشان در همین جلسه، به دلیل همسو نبودن با دیگر اعضا شورا از عضویت در آن کنار گذاشته شد.

 

پس از استماع سخنان اعضای هیأت مدیره تهران، دکتر زالی نیز وارد بحث شد. ایشان گفته دکتر بدخش را تصدیق کرد و گفت قرار بر اجرای کامل کتاب سال 84 بود که متأسفانه محقق نشد. ایشان پیشنهاد کرد که برای انعکاس نقطه نظرهای جامعه پزشکی، جلسه ای با دکتر ربیعی و وزیر بهداشت صورت بگیرد و عوارض اجرای کتاب فعلی CPT که قرار بر عملیاتی شدن آن است، به اطلاع وزیر محترم برسد. در ادامه دکتر زالی چند مورد چالش برانگیز کتاب فعلی CPT را برشمرد: سیستم پلکانی که قرار است در بخش دولتی اجرا شود سبب نارضایتی گسترده ای خواهد شد. از سوی دیگر کد بندی و نحوه تعرفه گذاری کتاب جدید ناهماهنگی هایی را در بحث درآمد ایجاد خواهد کرد. ایشان خاطر نشان کرد که با اینکه تغییرات کتاب در سال 94 نهایی شده است اما ابراز امیدواری کرد که با همیاری، همکاری و انسجام انجمن های علمی-تخصصی پزشکی بتوان زمینه را برای اعمال تغییرات در کتاب ایجاد کرد.

 

موضوع مهم دیگری که در جلسه هیأت مدیره تهران مورد بحث قرار گرفت، امور حقوقی جامعه پزشکی بود. به این منظور، آقای دهلوی به عنوان مدیر حقوقی سازمان برای ادای توضیحات در جلسه حضور پیدا کرد.

یکی از اقدامات مهمی که در این حوزه صورت گرفته است، حمایت از پزشکان در حیطه قضایی است. طبق جلسه ای که بین دکتر زالی و رئیس قوه قضائیه در واپسین روزهای سال 93 صورت گرفت، ایشان بخشنامه ای صادر کرد که طبق آن محکومیت حبس پزشکان در هر نقطه ای از کشور باید با 

اطلاع دفتر ایشان باشد.

به موجب این بخشنامه، چنانچه برای پزشکی حکم حبس صادر شود، این حکم قابل اجرا نیست مگر اینکه ابتدا به دفتر رئیس قوه قضائیه اطلاع داده شود و موافقت ایشان وصول شود. این بخشنامه به این دلیل صادر شد که با توضیحات متقن دکتر زالی، رئیس قوه قضائیه مجاب شد که بسیاری از گزارش هایی که در مورد دلایل محکومیت حبس پزشکان به رئیس قوه قضائیه می رسد، خلاف واقع است.

 

نکته دیگری که در بحث حقوقی جلسه به آن اشاره شد، لزوم پرداخت عوارض مشاغل از سوی جامعه پزشکی بود. طبق قانون 90/3/17 تمام صنوف از جمله پزشکان در شهر تهران باید برابر ضرایب و متراژ و دیگر موارد مطروحه در قانون مذکور، اقدام به پرداخت عوارض مشاغل تا پایان سال نمایند.

 

آخرین مورد که به آن اشاره شد، بحث استقلال کامل تهران بزرگ بود. یکی از پیشنهادهایی که در این مورد داده شد این بود که جدایی کامل صورت نگیرد و تهران بزرگ مرتبط با نظام پزشکی کل باقی بماند. که در این صورت ریاست آن بر عهده رئیس کل سازمان خواهد بود و معاونت تهران بزرگ به هیأت اجرایی نظام پزشکی کل اضافه خواهد شد.

 

 

 

 

خبر های تصویری

آئین نامه اجرایی قانون اجازه تأسیس مطب     
قوانین و مقررات انتظامی رسيدگي به تخلفات صنفی وحرفه ای     
چگونگی پرداخت مالیات دندان‌پزشکان     
تاریخچه سازمان نظام پزشکی     

مشاهده گزارش ها بر اساس تاریخ

LinkButton

آمار سایت

تبلیغات

دکتر کاوه سیدان

آّب و هوا

ساعت مناطق مختلف جهان

تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

استفاده از مطالب سايت برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است