FAQs | RSS
امروز چهار شنبه 29 خرداد سال 1398 7:29 AM:ساعت

گزارش روز 3 مرداد 1394

دوستان سلام

 

بیست و پنجمین جلسه ماهیانه هیأت مدیره تهران بزرگ ساعت 8 صبح روز شنبه 23 خردادماه در محل سازمان نظام پزشکی برگزار گردید.

افراد حاضر در جلسه، رئیس کل سازمان نظام پزشکی و اعضای هیأت مدیره تهران بزرگ بودند:
دکتر زالی، دکتر پیوندی، دکتر فتاحی، دکتر حفیظی، دکتر شجاعی، دکتر بدخش، دکتر هویدا، دکتر صاحب الزمانی، دکتر خردنیا، دکتر غلامی، خانم دکتر آباد، دکتر خویی و البته من.

نطق پیش از دستور دکتر خردنیا در مورد هجمه به سازمان نظام پزشکی بود. ایشان اظهار داشت که هجمه ها علیه سازمان نظام پزشکی برنامه ریزی شده می باشد و می توان گفت از قبل مهندسی شده است. بطور مثال آمارهای ارائه شده در مجلس مبتنی بر واقعیت نیست. وی خاطر نشان کرد که لازم است نظام پزشکی در خصوص ارائه آمارهای واقعی به جامعه، اهتمام بیشتری داشته باشد.

نکته مهمی که در این جلسه مورد تحلیل قرار گرفت، بحث نظارت بر درمان بود.
دکتر بدخش در این زمینه اظهار داشت: بند (ب) ماده 34 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران به صراحت بیان می کند که وزارت بهداشت مسؤول سیاستگذاری و نظارت بر درمان است و هیچ کجای قانون پنجساله، نظارت سازمان نظام پزشکی لحاظ نشده است.

"دوستان عزیز، برای آگاهی از بند های مرتبط با حوزه سلامت قانون برنامه پنجساله توسعه جمهوری اسلامی ایران لطفاً به منوی بخش حقوقی دربالای صفحه وبسایت و زیرمنوی قانون برنامه پنجساله توسعه مراجعه کنید و بندهای 34 تا 39 را مطالعه کنید."

دکتر بدخش خاطرنشان کرد: اگر شورای عالی سازمان نظام پزشکی، نظارت بر درمان را پذیرفته است باید ابزارهای نظارتی لازم را برای رئیس کل سازمان نظام پزشکی فراهم آورد. چراکه در  قانون فعلی ابزار نظارتی برای سازمان نظام پزشکی لحاظ نشده است.

دکتر فتاحی نیز در خصوص بحث نظارت سخن گفت. ایشان اعلام نمود که در بحث نظارت، در سه محور با وزیر محترم بهداشت و درمان اختلاف نظر داریم. به بیان دیگر درک مشترک در مورد نحوه انجام کار نداریم.

1)وزیر محترم از سازمان نظام پزشکی می خواهد که به دنبال شاکی باشد. در حالیکه نظام پزشکی مرجع رسیدگی به شکایات است. ماده 30 قانون سازمان نظام پزشکی به صراحت بیان می کند که نظام پزشکی وظیفه رسیدگی به شکایات و رسیدگی به تخلفات اعلام شده را دارد. به دنبال شاکی رفتن از وظایف سازمان نظام پزشکی نیست.
"دوستان عزیز، برای آگاهی ازقانون تشکیل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران و آئین نامه های مرتبط با آن لطفاً به منوی بخش حقوقی دربالای صفحه وبسایت و زیرمنوی قانون نظام پزشکی مراجعه کنید و ماده 30 قانون سازمان را مطالعه کنید."

2)در تهران 60000 پزشک داریم که تنها عملکرد حدود 40 نفر از آنان بر اساس معیارهای وضع شده مورد قبول نیست. از سوی دیگر از بین 32 استان، 31 استان از نظر عملکرد پزشکان خوب بوده است. متأسفانه از درصد بالای پزشکان حامی قانون، اسمی به میان نمی آید و تنهاهمان افراد معدودی که به قانون احترام نگذاشته اند مورد توجه قرار می گیرند. وزیر محترم خواستارآن است که اسامی افرادی که محکوم شده اند و حکمشان نیز قطعی شده است در وبسایت سازمان اعلام شود. این در حالی است که قضات معتقدند مطلقاً حق اعلام اسامی محکوم شدگان را نداریم. بر این اساس هیچ مرجعی حق ندارد فردی را از حیز انتفاع بیندازد. فرد پس از طی مدت زمان محکومیتش به کارش بر می گردد و نباید اسم وی اعلام گردد.

3)اطاله دادرسی در سازمان نظام پزشکی. که در این مورد حق با وزیر محترم است. گردش کار ما چندان به صواب نیست.

دکتر فتاحی خاطرنشان کرد که در سال گذشته هیأت های انتظامی کشور، 40 نفر را محکوم کرده است. این اقدام بسیار قابل توجه است چراکه سازمان نظام پزشکی به عنوان یک صنف به تخلفات اعضای خود رسیدگی کرده است. با توجه به اینکه در سال گذشته 760 میلیون اقدام درمانی در کل کشور انجام شده است، محکومیت تنها 40 نفر در سراسر کشور نشانگر آن است که جامعه پزشکی عملکرد مطلوبی داشته است.

 

دبیر هیأت مدیره تهران بزرگ نیز در خصوص بحث نظارت و دیگر موارد، مطالبی را عنوان نمود.

در ابتدا، دبیر هیأت مدیره ازعدم حضور فعال اعضای هیأت مدیره تهران بزرگ در جلسات ماهیانه انتقاد نمود.
از سوی دیگرهیأت مدیره تهران بزرگ عملکرد شورای عالی سازمان نظام پزشکی را نیز نقد نمود و اظهار داشت در دوره های قبل، شورای عالی حامی رئیس کل سازمان بود در حالیکه در دوره فعلی این رویه مشاهده نمی شود. از سوی دیگر، این شورا مطالبی علیه هیأت مدیره تهران بزرگ ابراز می دارد و بعضاً مصوبات غیر واقعی وضع می کند که این مصوبات به حساب هیأت مدیره تهران بزرگ نیز گذاشته می شود.

 

دکتر زالی نیز در این جلسه سخنانی را در مورد دندانپزشکی و کار در بخش خصوصی ایراد نمود. ایشان خاطر نشان کرد در جلسه ای که در این خصوص با وزیر داشته است به وی پیشنهاد نموده تا وضعیت کار دندانپزشکان در بخش خصوصی را به رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی تفویض نماید. رئیس دانشگاه علوم پزشکی در اصل قائم مقام وزیر محترم در هر استان است. ممکن است در یک استان تعداد همکاران دندانپزشک زیاد باشد و کار در بخش خصوصی ایراد نداشته باشد در حالیکه در استان دیگری، تعداد دندانپزشکان کم باشد یا یک متخصص دندانپزشکی وجود داشته باشد که در این صورت بنا به صلاحدید رئیس دانشگاه علوم پزشکی، کار در بخش دولتی انجام خواهد گرفت. وزیر این نظر را پذیرفت و بصورت اجرایی درآمد.

 

در پایان جلسه آمارهای سامانه تلفنی 1690 در سال 93 اعلام شد.

این سامانه در تاریخ  93/8/15 تشکیل شد. کل پرونده های ثبت شده در این سامانه 192 مورد می باشد که پس از تشکیل به کمیسیون تعرفه سازمان نظام پزشکی فرستاده می شود.

از کل پرونده های تشکیل شده در سامانه تلفنی 1690، 128 مورد در تهران و 64 مورد در سراسر کشور بوده است. موارد ثبت شده در تهران به شرح زیر است:
اضافه وجه درخواستی توسط بیمارستان: 100 مورد
اضافه درخواستی اقدامات درمانی بر اساس میزان و تعداد
K : 17 مورد
دریافت وجه خارج از صورت حساب بیمارستان: 11 مورد

ایام بکام

کاوه سیدان

 

 

خبر های تصویری

آئین نامه اجرایی قانون اجازه تأسیس مطب     
قوانین و مقررات انتظامی رسيدگي به تخلفات صنفی وحرفه ای     
چگونگی پرداخت مالیات دندان‌پزشکان     
تاریخچه سازمان نظام پزشکی     

مشاهده گزارش ها بر اساس تاریخ

LinkButton

آمار سایت

تبلیغات

دکتر کاوه سیدان

آّب و هوا

ساعت مناطق مختلف جهان

تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

استفاده از مطالب سايت برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است