FAQs | RSS
امروز چهار شنبه 29 خرداد سال 1398 7:28 AM:ساعت

گزارش روز 15 مهر 1395

تفاهم نامه مشترک همکاری بین سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران و اداره سلامت و بهداشت اتاق بازرگانی جمهوری فدرال اتریش امضا شد.

روز سه شنبه 18 فروردین 1394، مراسم امضای تفاهم نامه مشترک همکاری بین سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران و اداره سلامت و بهداشت اتاق بازرگانی جمهوری فدرال اتریش در محل سازمان نظام پزشکی و با حضور دکتر زالی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور و دکتر اشتیفت، سفیر کشور اتریش برگزار شد.

رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور در این مراسم گفت: در آستانه نوروز و با شنیدن خبرهای خوش هسته ای، امروز شاهد امضای تفاهم نامه همکاری میان دو کشور ایران و اتریش به مدت سه سال هستیم.

دکتر زالی افزود: از آنجا که روابط کهن و ارزنده ای در حوزه پزشکی میان ایران و اتریش برقرار است تصمیم به امضای این تفاهم نامه گرفته شد تا همکاری های علمی و پژوهشی در حوزه پزشکی افزایش یابد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی تصریح کرد اساس این تفاهم نامه برپایه گسترش همکاری های علمی، آکادمی و پژوهشی بین پزشکان و دندانپزشکان دو کشور است و با امضای این تفاهم نامه همکاری جامعه پزشکی ایران و اتریش و نیز ارتباط بین مراکز درمانی وبیمارستانی دو کشور بیش از پیش تسهیل خواهد شد.

دکتر زالی از اداره بین الملل سازمان نظام پزشکی و آقای دکتر سیدان به عنوان مشاور ایشان در امور بین الملل و اداره کننده تیم بین الملل سازمان قدردانی کرده و خاطر نشان کرد : با توجه به سابقه درخشان ایران در عرصه پزشکی، این تفاهم نامه فرصت استثنایی است تا ارتباط بین پزشکان کشورهای ایران و اتریش افزایش یابد و این موضوع در واقع یک نوع ارتباط بین المللی در تاریخ نظام پزشکی است.

سفیر اتریش نیز در این مراسم سخن گفت. آقای دکتر فریدریش اشتیفت از ماه سپتامبر 2013 مأموریت خود را به عنوان سفیر اتریش در جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده است. وی پس از تحصیل رشته حقوق در شهر وین، دکترای خود در این رشته را از دانشگاه جان هاپکینز اخذ کرده است.

دکتر اشتیفت در آغاز سخنان خود، سال نو و توافق هسته ای با 1+5 را به ایرانیان تبریک گفت و مراتب خرسندی خود را نسبت به امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان نظام پزشکی ایران و اداره سلامت و بهداشت اتاق بازرگانی فدرال اتریش ابراز کرد. وی افزود: در حدود 1500 دانشجوی ایرانی در اتریش مشغول به تحصیل هستند و بالغ بر 1000 پزشک ایرانی در کشور ما مشغول به کار هستندکه این پزشکان نقش مهمی در نظام سلامت کشور اتریش ایفا می کنند.

سفیر اتریش به استاندارهای بالای پزشکی در کشور ایران اشاره کرد و گفت: پزشکان و دندانپزشکان ایرانی از نظر علمی در سطح بسیار بالایی قرار دارند و کشور ایران در زمینه توریسم سلامت در میان همسایگان خود رتبه ممتازی دارد بطوریکه هر ساله بیماران زیادی جهت مداوا از کشور های همسایه به بیمارستان های ایران مراجعه می کنند.

دکتر اشتیفت تصریح کرد: رابطه تاریخی دو کشور همواره خوب و مبتنی بر احترام متقابل بوده است. سابقه همکاری های علمی دو کشور نیز طولانی است و به زمان تأسیس مدرسه طب دارالفنون و همکاری پزشکان اتریشی  در این زمینه برمی گردد.

بی تردید این تفاهم نامه نقطه عطفی در همکاری علمی دو کشور در حیطه پزشکی است و فصل نوینی از همکاری در زمینه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بین ایران و اتریش خواهد گشود.

دکتر سیدان، مشاور عالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در امور بین الملل در حاشیه این مراسم گفت: تفاهم نامه مشترک همکاری بین سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران و اداره سلامت و بهداشت اتاق بازرگانی جمهوری فدرال اتریش فصل نوینی را در تاریخ 60 ساله سازمان نظام پزشکی کشور گشود. سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران بزرگترین و عالی ترین نهاد انتخابی کشور در حوزه پزشکی و سلامت است که به عنوان یک سازمان مستقل حرفه ای در برگیرنده کلیه شاغلین حرف پزشکی است.

علاوه بر حمایت از حقوق بیماران و حقوق صنفی جامعه پزشکی، پیشبرد و اصلاح امور پزشکی و ارتقا سطح دانش پزشکی از دیگر اهداف سازمان نظام پزشکی است. بنابراین گسترش همکاری های متقابل با دیگر کشورها در زمینه علمی-تحقیقاتی، سازمان را در عینیت بخشیدن به اهداف عالیه آن کمک می کند.

امضای این تفاهم نامه که سفیر و مستشار بازرگانی سفارت اتریش در ایران به عنوان عالی ترین مقامات رسمی کشور متبوع خود در آن حضور داشتند، در تاریخ 60 ساله سازمان نظام پزشکی بی سابقه است.

آنچه که امروز شاهد آن بودیم حاصل تلاش یک ساله اداره روابط بین الملل سازمان نظام پزشکی کشور است. خانم دکتر نقوی به عنوان مسؤول امور بین الملل سازمان و خانم سعیدی، مدیر بازاریابی بخش بازرگانی سفارت اتریش در پیشبرد امور مربوط به این سند همکاری نقش مهمی داشتند.

بدون تردید حمایت های رئیس کل سازمان نظام پزشکی و سفیر محترم کشور اتریش در محقق شدن این اتفاق بزرگ، اهمیت بسزایی داشت.

این تفاهم نامه که در هفت بند تنظیم شده به مدت 3 سال اعتبار خواهد داشت که پس از آن با موافقت طرفین قابل تمدید خواهد بود. از جمله مفاد تفاهم نامه مذکور، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همکاری متقابل پزشکان و دندانپزشکان ایران و اتریش، پروژه های تحقیقاتی مشترک، تبادل اطلاعات علمی و آکادمیک، تسهیل شرایط حضور جامعه پزشکی ایران در کنگره ها، سمینارها و برنامه های علمی برگزار شده در کشور اتریش، همکاری های بیمارستان های دو کشور در جهت ارتقا دانش و تجهیزات پزشکی و تسهیل شرایط چاپ مقالات علمی جامعه پزشکی ایران در ژورنال های علمی.

همانطور که سفیر محترم کشور اتریش گفت، جامعه پزشکی ایران از نظر علمی در سطح بالایی است و امیدوارم به یاری خدای بزرگ، این تفاهم نامه سبب ارتقا هرچه بیشتر دانش پزشکی کشور شود.

به قلم سرکار خانم دکتر شیما نقوی

خبر های تصویری

آئین نامه اجرایی قانون اجازه تأسیس مطب     
قوانین و مقررات انتظامی رسيدگي به تخلفات صنفی وحرفه ای     
چگونگی پرداخت مالیات دندان‌پزشکان     
تاریخچه سازمان نظام پزشکی     

مشاهده گزارش ها بر اساس تاریخ

LinkButton

آمار سایت

تبلیغات

دکتر کاوه سیدان

آّب و هوا

ساعت مناطق مختلف جهان

تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

استفاده از مطالب سايت برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است