FAQs | RSS
امروز چهار شنبه 29 خرداد سال 1398 7:55 AM:ساعت

مصاحبه با دکتر علی اصغر پیوندی

دکترعلی اصغر پیوندی، متخصص گوش، حلق و بینی نویسنده مقالات علمی متعددی در این رشته در مجلات معتبر داخلی و خارجی است. ایشان هم اکنون رئیس نظام پزشکی تهران هستند. گفتنی است، دکترعلی‌اصغر پیوندی پیش ازاین، رئیس نظام پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی سمنان،‌ سردبیر مجله علمی سازمان نظام پزشکی کشور، عضو هیات علمی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی بوده است.

 

-عملکرد تنها سازمان صنفی جامعه پزشکی بعد از پوست اندازی و بعد از چالشهای فراوانی که در ۲ دوره ۴ ساله ریاست دکتر صدر وجود داشت، چگونه خواهد بود؟

برای بررسی عملکرد سازمان نظام پزشکی باید اطلاعات و آمار خاص خود را گرفت و 2 دوره از ابتدا تا 8 سال بعد مقایسه گردد.     نمی توان آن را بطور خوب یا بد بطور شفاف بیان کرد. در بعضی قسمت ها قوت داشته و آقای دکتر صدر کار کرده اند و آنجا که نیاز بوده است از جامعه پزشکی حمایت کرده اند. اما بعضی جاها نیز متاسفانه به دلایلی که شاید به در اختیار خود سازمان نبوده است، نتوانسته آن چیزی که شایسته جامعه پزشکی است انجام بدهند.

-فکر می کنید در چه بخش هایی این کمبود وجود داشته است؟

یک مشکل عمده سازمان نظام پزشکی این است که اعتبار و جایگاه آن در جامعه پزشکی دچار اختلال شده است. ما به هر طریقی باید بتوانیم اعتبار نظام پزشکی را بالا ببریم. جامعه پزشکی باید فکر کند، نظام پزشکی مرجع و پناهگاهش است و می تواند مشکلات جامعه پزشکی و مشکلات وابسته به حرفه خود را بررسی کند. این جایگاه را الان نظام پزشکی به این شکل ندارد یا کمتر دارد. اگر این مورد اصلاح گردد شاید بتوان مشارکت جامعه پزشکی را جلب کرد و با جذب مشارکت، مسائل و مشکلات خیلی راحتتر حل می گردد. یک پایه اول حل مشکلات تعامل داشتن با گروه های اطراف مثل جامعه پزشکی بعنوان یک مولفه بسیار مهم، مردم، سیاستگذاران نظام سلامت و مراجع تصمیم گیری است. نظام پزشکی باید بتواند یک پل میانبر در بین تمام این گروه ها بزند تا مشکلات نظام سلامت کمتر شود.

-ورود 18 چهره جدید به مانند شما از بین 25 عضو به شورای عالی نظام پزشکی چه تاثیری خواهد داشت؟

تغییر شخص مهم نیست و تغییر آن تفکر و جایگاهی مهم است که فرد با آن وارد سازمان شده است. جامعه پزشکی فکر کرده اند که افراد قبلی نتوانسته اند اهداف سازمان را دنبال کنند. به این خاطر به یک تفکر و جایگاه جدید رای دادند و احساس می کنند این گروه می تواند در 4 سال آینده از حقوقشان دفاع کند و حداقل خواسته هایشان را برآورده کند. به این خاطر یک تغییر اتفاق افتاده است و ما این تغییر را به فال نیک می گیریم و امیدواریم چهره ها، تفکرات و تعامل های جدید منشا این شود که مشکلات نظام سلامت کمتر و کمتر شود.

- آیا ظرفیتهای قانونی که برای پاسخگویی به مطالبات جامعه پزشکی در قانون سازمان نظام پرشکی پیش بینی شده است؟

قانون سازمان پزشکی بسیار مترقی است و من فکر می کنم مجلس محترم خیلی باز و آزاد به آن نگاه کرده اند. اما گاهی اوقات کارگزاران نظام سلامت مثل وزارت بهداشت نخواسته اند وظایفی را که می توانند، به سازمان محول کنند. اگر ما خود قانون را خوب بخوانیم و از قسمت های مختلف آن استفاده کنیم، خواهیم دید ظرفیت و جایگاه بسیار بالایی دارد. اکنون دکتر هاشمی وزیر جدید بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نظرشان این است که انشالله حتی بتوانند وظایف حاکمیتی که به عهده وزارت بهداشت است را به سازمان بدهد و وظیفه نظارتی خود را انجام دهد. اگر این اتفاق رخ دهد سبب خواهد شد سازمان به بالنگی و پویایی بهتری برسد، کار وزارت بهداشت کمتر شود و جامعه پزشکی دخالت بیشتری داده شود. در نهایت باعث شود این کمبود منابع و معضلات زیادی که در نظام سلامت داریم که حتی 75% آن مربوط به روپوش سفیدها نیست و از بیرون آن مثل محیط زیست، بازرگانی، صنعت و معدن و آب و هوا تحمیل می شود، بتوانیم با همکاری بین بخشی و فرابخشی کاهش دهیم.

-شما در دی ماه 85 بعنوان معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی انتصاب شدید اما در سال 90 از این سمت استعفا دادید. چه دلایلی سبب کناره گیری شما شد؟

دلیل آن اعتراض من به روند اجرایی معاونت آموزشی و پژوهشی داشتم. معاونت آموزشی و پژوهشی در سازمان جایگاهی مستقل است و با اهداف محول شده را بخوبی انجام دهد. دخالت های نابجا و ناصوابی که از طرف دیگر زیرمجموعه های سازمان در معاونت اتفاق افتاده بود، باعث شد معاونت نتواند به وظیفه خود برسد. من احساس کردم نمی توانم به وظیفه خود عمل کنم و با استعفای خودم راه را برای افراد جدید باز می کنم تا مسئولیت این کار را به عهده بگیرند. به این دلیل من استعفا دادم و از سازمان جدا شدم.

- در پایان اگر نکته ی دیگری بجا مانده است، بفرمایید.

امیدواریم با تنفیذ حکم رئیس کل سازمان توسط ریاست محترم جمهور در روزهای آینده باعث شود جایگاه واقعی نظام پزشکی برگردد. مسائل و مشکلات در جامعه پزشکی فوق العاده زیاد است و نظام پزشکی به عنوان گوشه ای از آن فقط با تعامل با دیگر دستگاه های نظام سلامت و غیرسلامت می توانیم آن را کاهش دهد و آرامش خاطر برای جامعه پزشکی، مردم و سیاستگذاران فراهم کنیم. امیدواریم نظام پزشکی به وظیفه قانونی خود که دفاع از صنف پزشکی و مردم است بتواند عمل کند.

- بسیار ممنون و با تشکر از شما

 

 

 

 

 

خبر های تصویری

آئین نامه اجرایی قانون اجازه تأسیس مطب     
قوانین و مقررات انتظامی رسيدگي به تخلفات صنفی وحرفه ای     
چگونگی پرداخت مالیات دندان‌پزشکان     
تاریخچه سازمان نظام پزشکی     

مشاهده گزارش ها بر اساس تاریخ

LinkButton

آمار سایت

تبلیغات

دکتر کاوه سیدان

آّب و هوا

ساعت مناطق مختلف جهان

تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

استفاده از مطالب سايت برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است