FAQs | RSS
امروز چهار شنبه 29 خرداد سال 1398 8:21 AM:ساعت

گزارش مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی 6 اردیبهشت 1392

گزارش مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی 6 اردیبهشت 1392

پس از برگزاری انتخابات در 4 اسفندماه 91، هئیت مدیره های نظام پزشکی شهرهای مختلف تشکیل شدند و انتخابات داخلی هئیت مدیره های هر شهر انجام شد. برای مثال در تهران اولین جلسه در 27 اسفندماه 91 برگزار شد و اعضای منتخب دکتر علی اصغر پیوندی (متخصص گوش، حلق و بینی و دارای سمت هایی چون رییس نظام پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی سمنان،‌ سردبیر مجله علمی سازمان نظام پزشکی کشور، عضو هیات علمی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی در گذشته) را به عنوان رئیس جدید نظام پزشکی تهران انتخاب و معرفی کردند. همچنین دکتر سید حمید خویی نایب رئیس اول و دکتر کاوه سیدان نایب رئیس دوم نظام پزشکی تهران انتخاب شدند. دکتر محمدمهدی گلمکانی نیز به عنوان دبیر هیئت مدیره نظام پزشکی تهران تعیین و معرفی شد.

در ادامه هیئت مدیره نظام پزشکی هر شهر بر اساس انتخابات داخلی خود تعدادی از اعضای خود را به عنوان نمایندگان این هیئت مدیره در مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی کشور معرفی می کند. در مورد شهر تهران 8 نفر که عبارتند از دکتر علیرضا زالی، دکتر محمد صاحب الزمانی، دکتر محمدمهدی قیامت، دکتر ایرج خسرونیا، دکتر کاوه سیدان، دکتر سیدحمید خویی و دکتر محمدمهدی گلمکانی معرفی شدند.

مجمع عمومی روز جمعه 6 اردیبهشت 92، ساعت 10 صبح در محل جهاد دانشگاهی در تقاطع خیابان برادران مظفر (صبای سابق) و خیابان انقلاب برگزار گردید.

مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی دارای 2 وظیفه عمده است: یکی انتخاب رئیس کل سازمان که تمام افرادی که از سرتاسر ایران می آیند، طی یک رای گیری رئیس کل سازمان را به مدت 4 سال انتخاب میکنند. حکم رئیس کل سازمان پس از انتخاب توسط اعضای مجمع عمومی باید توسط رئیس جمهور تنفیذ شود. که این بار در دوره ریاست جمهوری قبلی به دلیل مشکلاتی که وجود داشت، حکم تنفیذ نشد تا به دوره ریاست جمهوری جدید دکتر روحانی رسید. وظیفه دیگر انتخاب اعضای شورای عالی سازمان است.

اولین اقدام مجمع عمومی در آن روز انتخاب هئیت رئیسه مجمع عمومی بود که آنها کاندیداهای ریاست سازمان را معرفی کنند و به آنان اجازه سخنرانی دهند. در این دوره 2 کاندید برای ریاست کل سازمان وجود داشت، دکتر علیرضا زالی و دکتر عبدالرضا عزیزی.

دکتر علیرضا زالی (دکترای جراحی مغز و اعصاب از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی این رشته و دارای فلوشیپ استریوتاکسی، دارای سابقه فعالیت های اجرایی چون ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتي، عضو شورای عالی و قائم مقام سازمان نظام پزشکی و مشاور رئیس مجلس در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی) سخنرانی کردند که سعی بر بازگرداندن حق صنف خواهند داشت و با استقبال زیادی نیز مواجه شد.

دکتر عبدالرضا عزیزی (پزشک عمومی و نماینده مجلس نهم شورای اسلامی) نیز سخنرانی کردند. البته در این بین آقای دکتر دیگری خود را کاندید کردند و در سخنرانی خود آرزوهایشان را چون این که همکاران پشت سر یکدیگر حرف نمی زنند و غیره را در قالب یک خواب دیدن تعریف کردند! ایشان در پایان اضافه کردند که من قصد نداشتم که کاندید شوم و تنها می خواستم حرف هایم را بزنم. هئیت رئیسه مجمع انصراف ایشان را قبول کردند.

در پایان سخنرانی ها رای گیری صورت گرفت و از حاضران 165 رای به دکتر زالی و 56 رای به دکتر عزیزی داده شد.

انتخابات دوم در آن روز توسط مجمع عمومی مربوط به انتخاب شورای عالی بود، که بالاترین مرجع تصمیم گیری در سازمان نظام پزشکی است. شورای عالی یک ترکیب 25 نفر از کادر پزشکی شامل به ترتیب 13 نفر پزشک، 3 نفر دندانپزشک،3 نفر دکتر داروساز، 2 نفر دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی (حرفه ای و متخصص)، 2 نفر از لیسانسیه های پروانه دار گروه پزشکی و 2 نفر از گروه ماماها به انتخاب مجمع عمومی است. 2 نفر از کادر پزشکی به معرفی کمیسیون بهداری و بهزیستی و انتخاب مجلس شورای اسلامی (بعنوان ناظر) و 1 نفر از کادر پزشکی به انتخاب وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 1 نفر از کادر پزشکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به انتخاب ستاد فرماندهی کل قوا و رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور نیز به این 25 نفر اضافه می شوند.

الزاما کسی که در شورای عالی انتخاب می شود، می تواند در مجمع عمومی حضور نداشته باشد. اما بنا بر عرف بخاطر لابی های آن روز شانس کسانی که در مجمع عمومی هستند برای حضور در شورای عالی بیشتر است!

از روز قبل همکاران شهرستانی در 2 هتل لاله و هما مستقر شدند. ناگفته نماند که لابی های گسترده ای در داخل لابی این هتل ها انجام می شد و هر کسی با روش های مختلف که گاها دلپسند نبود، به دنبال جذب آرای بیشتری به سمت خود بود!!

مجمع عمومی در نهایت با رای گیری که انجام داد، توانست ۲۵ عضو جدید شورای عالی نظام پزشکی را برای یک دوره ۴ ساله انتخاب کند. منتخبان شورای عالی نظام پزشکی در گروه پزشکی به ترتیب عبارتند از: حسین قشلاقی، محمد مهدی گلمکانی، اسماعیل ایدنی، انوش برزیگر، محسن مصلی، عباسعلی جوادی، داریوش طاهرخانی، مصطفی مهرابی، ضرغام صادقی، علی اصغر پیوندی، فرزاد فرقانی، حسین بابایی و ولی رستم زاده؛ در گروه دندانپزشکی نیز به ترتیب: بهنام عباسیان، نوید ناصری و عباسعلی خادمی؛ در گروه داروسازان نیز به ترتیب محمود فاضل، یدالله بهرامی و سید حمید خویی؛ در گروه متخصصان علوم آزمایشگاهی علی اکبر سید مهدی و محمد صاحب الزمانی؛ در گروه ماماها نوشین زنده زبان و کفایی و در گروه لیسانسه های پروانه دار مرتضی حیدری و فرجود شکوهی به عنوان اعضای شورای عالی نظام پزشکی انتخاب شدند.

در حوزه دندانپزشکی آقای دکتر بهنام عباسیان (متخصص ارتودنسی) با 120 رای، آقای دکتر نوید ناصری (متخصص ارتودنسی) با 78 رای و آقای دکتر عباسعلی خادمی (متخصص درمان های ریشه و استاد دانشکده دندانپزشکی اصفهان) با 74 رای نفر سوم شدند. آقای دکتر خادمی پیش از این با دکتر بیات در شورای عالی نظام پزشکی حضور داشته اند. دکتر کاوه سیدان نیز با 2 رای کمتر بعنوان عضو الی البدل انتخاب شدند.

مجموعا در این دوره انتخابات شورای عالی نظام پزشکی برخلاف دوره قبل که از 25 عضو، 16 عضو مربوط به تهران بود، تنها 5 عضو از تهران به ترکیب جدید شورای عالی راه پیدا کردند. زیرا همکاران شهرستانی بطور اکید با همدیگر تصمیم گرفته بودند از راهیابی افراد تهرانی جلوگیری کنند و در این تصمیم نیز موفق شدند. پرسشی که باقی می ماند این است که شورای عالی نظام پزشکی که تنها 5 عضو از تهران دارد چگونه میتواند پاسخگوی نیازهای صنفی باشد که بیش از نیمی از آن در تهران متمرکز است؟ بنظر می رسد با یک آسیب شناسی از این حرکت مشخص می شود که چه ضرری به تهران زده شده است و باید تمهیداتی در مقررات و اساسنامه سازمان نظام پزشکی گذاشته شود که بخشی که تعداد بیشتری از همکاران را نمایندگی می کند در شورای عالی نماینده بیشتری داشته باشد.

خبر های تصویری

آئین نامه اجرایی قانون اجازه تأسیس مطب     
قوانین و مقررات انتظامی رسيدگي به تخلفات صنفی وحرفه ای     
چگونگی پرداخت مالیات دندان‌پزشکان     
تاریخچه سازمان نظام پزشکی     

مشاهده گزارش ها بر اساس تاریخ

LinkButton

آمار سایت

تبلیغات

دکتر کاوه سیدان

آّب و هوا

ساعت مناطق مختلف جهان

تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

استفاده از مطالب سايت برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است