FAQs | RSS
امروز شنبه 21 تیر سال 1399 1:24 PM:ساعت

اهداف بین المللی دو ساله نظام پزشکی

پروپوزال مقدماتی اهداف بین المللی دو ساله نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران 1392 الی1394

پس از نظرسنجی بوسیله اینترنت و ایمیل از 500 نفر پزشک، دندانپزشک و داروساز مقیم تهران در مورد نقش معاونت بین الملل و یا صحیح تر، کارکرد بین المللی نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران دو نکته بطور کامل مشخص شد:

1- بطور کامل هیچکدام از افراد مورد نظرسنجی نمی دانستند نظام پزشکی چنین معاونتی دارد و یا اصولا تاکنون داشته است یا چه کاری کرده و یا چه وظایفی به عهده داشته است.

2- هیج کدام از افراد نظرسنجی برنامه یا هدف مشخصی را ذکر نکردند.

با عنایت به دو  نکته فوق به نظر می رسد هدف اولیه تبیین وجود چنین معاونتی برای همکاران باشد چرا که اگر همکاران تهرانی تا این حد از کارکرد واختیارات یا اهداف بین المللی نظام پزشکی بی اطلاع باشند سایر همکاران مستقر در شهرهای دیگر باید علی القاعده اطلاعات کمتری داشته باشند.

نکته دوم این که چون هیچ اقدامی تاکنون از سوی نظام پزشکی در این زمینه انجام نشده است، یک حوزه بکر و دست نخورده محسوب می شود که حتی اقدامات کوچک در آن حوزه می تواند به طرز چشمگیری دیده شود.

اقدامات ذیل به ترتیب می تواند توان سازمان را در عرصه بین المللی و منطقه ای و سطح کشور افزایش دهند:

1- راه اندازی یک صفحه مشخص با آدرس ایمیل مشخص برای امور بین الملل، رئیس کل سازمان و مشاور بین الملل دارای ایمیل رسمی سازمان باشند. در این صفحه به زبان های فارسی، انگلیسی و عربی اهداف بین المللی تشریح شود و از طریق پیامک کوتاه به 250000 عضو سازمان این صفحه و ایمیل ارتباطی معرفی شود. یک زمان مشخص برای دریافت نظرات همکاران و پیشنهادات آنها در ارتباط با امور بین الملل تعیین گردد. در کلیه مکاتبات خارجی آدرس صفجه بین المللی درج گردد تا مسئولین کشورهای دیگر به راحتی به نظرات سازمان دسترسی داشته باشند.

2- عضویت در اناق مشترک ایران و کشورهای منطقه، اروپا و شرق دور.

3- ملاقات و تهیه تفاهم نامه همکاری مشترک با سفرای کشورهای فوق.

4- برگزاری اولین نشست روسای نظام پزشکی کشورهای همجوار در شهریور 1393.

5- اقدام مشترک با سفارتخانه های کشورهایی که اخذ روادید از آن ها برای ایرانیان دشوار است جهت ایجاد تسهیلات برای گروه های  تحت پوشش نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران.

6- ایجاد جهت تسهیلات اشتغال فارغ التحصیلان گروه های پزشکی تحت پوشش نظام پزشکی در کشورهای دیگر.

7- برگزاری دوره های آموزشی با کمک ارگانهای بین المللی نظیر WHO ، Uni lever ، FDI در ایران به زبان انگلیسی جهت شرکت همکاران کشورهای همجوار.

8- کمک به تاسیس مرکز توریسم درمانی و هماهنگی با وزارت خارجه جهت تبلیغ این مرکز در نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان.

9- عضویت در سازمانهای پزشکی جهانی و شرکت مرتب رئیس کل سازمان در نشست های آنان.

10- تشکیل کمیته همکاری بین نظام پزشکی کشورهای منطقه برای همکاری در انجام فعالیت های مختلف مثل:

الف- تبادل اطلاعات اجرایی در بهتر شدن اداره نظام پزشکی در ابعاد مختلف مدیریت و حیطه های مختلف اجرایی آن مثل نرخ گزاری خدمات، مالیات بر درآمد، ایجاد تسهیلات خاص برای پزشکانی که در مناطق محروم کشور کار می کنند (تخفیف یا بخشودگی مالیاتی) و تعیین مشخصات بیمه های سلامت محور  برای جایگزینی با بیمه های بیمارمحور به منظور ایجاد بستر ارتقاء سلامت با پوشش بیمه های سلامت محور و ... .

ب- تبادل اطلاعات علمی در سطوح مختلف از سطح دانشجویی تا تخصصی در رشته های مختلف پزشکی.

11- تشکیل کمیته همکاری دانشجویی برای فعالیت های سلامت عمومی و بهداشتی مبتنی بر جامعه و تمرکز بر آگاه نمودن جامعه به فاکتورهای خطر مشترک در بیماری های که در حال حاضر مورد توجه سازمان بهداشت جهانی بوده و کلیه کشورها متعهد به کنترل جدی این بیماری ها شده اند. به این ترتیب نظام پزشکی می تواند با جمع آوری و استفاده از نظریات و اطلاعات کشورهای منطقه برنامه و فعالیت جدیدی را در جهت ارتقاء شاخص های سلامت کشور به اجرا در آورد که تغیرات در طول مدت خدمت قابل اندازه گیری می باشد. همچنین با استفاده از اطلاعات خود ممکن است بتواند برنامه کمک به برخی از کشورهای منطقه را نیز مورد نظر و توجه خود قرار دهد.

12- راه یابی جهت انتقال تکنولوژی و ایجاد زمینه های تحقیقات مشترک با سایر کشورها از طریق امور بین الملل.

13- ایجاد و سازماندهی یک بازوی رسانه ای مشخص جهت معرفی اقدامات نظام پزشکی و رئیس کل به جامعه.

 

برای دریافت فایل انگلیسی اهداف بین المللی اینجا را کلیک کنید.

خبر های تصویری

آئین نامه اجرایی قانون اجازه تأسیس مطب     
قوانین و مقررات انتظامی رسيدگي به تخلفات صنفی وحرفه ای     
چگونگی پرداخت مالیات دندان‌پزشکان     
تاریخچه سازمان نظام پزشکی     

مشاهده گزارش ها بر اساس تاریخ

LinkButton

آمار سایت

تبلیغات

دکتر کاوه سیدان

آّب و هوا

ساعت مناطق مختلف جهان

تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

استفاده از مطالب سايت برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است